Huawei Honor 7i is the latest in i series of Honor. It is the successor of Huawei Honor 7. The device runs on Qualcomm chipset which makes it more durable and reliable smartphone that is faster, processes well and utilizes little battery. This makes a brand that provides top class phones and stands second most popular in World. It has a 5.2-inch display and the type is IPS LCD capacitive touch screen with 16M colors. It has screen to body ratio of 74% which makes it spacious in terms of watching videos and playing games. The screen refreshing rate comes as 60 frames per second with a resolution of 1080 x 1776 pixels. The pixel density is 403ppi.
Huawei has now consulted the most reliable and expensive chipset maker Qualcomm for its next generation phones. Honor 7i is, therefore, is from that of a single chip containing 8 cores. It now comes with two Quad core processors (2 x Quad-core) which then becomes an Octa-core unit. Both processors behave differently. The Chipset dubbed Qualcomm Snapdragon 615 is humming at 1.5 GHz with variation in frequency up to 200MHz and 1.5GHz. The second processor runs slower comparative to the first with maximum frequency of 1.21 GHz. The graphic department is being handled by Adreno (TM) 405.
Huawei Honor 7i comes with a single multi-functional camera consisting of rotating lens which can be used to rotate camera for making multi-dimensional pictures and videos. The rear camera is 13MP with the dual LED dual tone flash which is attached to the rotating arm that operates with the camera. In this way you can capture 13MP photo with peoplefrom the rear endand you still have the front camera with 13MP along with the dual flash LED light for taking selfie pictures. The camera focuses automatically with further features rotating lens, touch-focus, geo-tagging, face detection, HDR, panorama etc. Further you can make HD videos with 30 frames per second and 1080 pixels resolution.
The Honor Huawei 7i has the most improved display and EMUI (Emotion User Interface) works as a customized OS options to handle any Huawei smartphone. It runs amazingly and is super-fast with enhancedwaste management and keeps the OS on the go with latest approach. The icons are clear and gives a three dimensional impact. The OS is Android OS 5.1.1 with API level of 22.
Specifications and features:
| Weight | 151 grams |
| Dimensions | (141 x 71 x 7.6) mm |
| Memory | 2 GB RAM, 16 GB ROM, support up to 128 GB with a memory card. |
| Processor | 1.5 GHz Octa core processor |
| Connectivity | Dual SIM SIM1: 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: 850 / 900 / 1800 / 1900 WCDMA (900 / 2100) 4G LTE Support |
| Camera | 13 MP Dual LED Flash Rear Rotating Camera |
| Display | 5.2″ IPS LCD Display |
| Battery | 3100 mAh, Li-ion technology |
| Features | 13MP Rear Rotating Camera, Finger Print Scanner, GPS, DUAL SIM, 4G LTE support, WiFi Hotspot, Google Search, Maps, YouTube, Calendar, OTG, Multi Screen Option, torch etc |
| Price | 35,999 |












