| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Dimension | 141.6 x 71.2 x 7.8 mm (5.57 x 2.80 x 0.31 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) - Fingerprint sensor |
| Announced | August, 2015 |
| Status | August, 2015 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches (~73.9% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes - Emotion UI 3.1 |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4208 x 3120 pixels, autofocus, dual-LED (dual tone) flash |
| Features | Rotating lens, geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM - ATH-AL00 model 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, LE |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 3100 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm Snapdragon 616 |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 405 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | To be confirmed |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ Beidou (market dependant) |
| Java | No |
| Colors | Black, White, Gold |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP3/WAV/eAAC+/Flac player - MP4/H.265 player - Photo/video editor - Document viewer |