| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.1.1 (Lollipop) |
| Dimension | 9.6 mm thick |
| Weight | 155.6 g |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, October |
| Display | Type | IPS capacitive touchscreen, 16M colors, |
| Size | 5.0 Inches, 720 x 1280 pixels (~294 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | 5MP |
| Memory | Card slot | MicroSD Card (support up to 32GB) (dedicated slot) |
| Internal | 16GB built-in, 2GB RAM, |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | 3500 mAh |
| Stand-by | up to 408 hrs, |
| Talk time | up to 35 hrs |
| CPU | 1.0 GHz Quad-Core Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | GPS + A-GPS support, Organizer, Active noise cancellation with dedicated mic, Document viewer, Photo viewer/editor, Dual SIM + Micro-SIM, dual stand-by), google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk |