| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Flyme. 5.0 |
| Dimension | 147.3 x 72.8 x 8.2 mm (5.80 x 2.87 x 0.32 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 900 / 1800 |
| 3G Network | HSDPA |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, June |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 Inches |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, f/2.2, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP, f/2.0, 1080p |
| Internal | 2+16 GB, 3+32GB |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| NFC | N/A |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable 3070 mAh battery |
| Features | Chipset | MTK MT6750 |
| CPU | 8x Cortex-A53, up to 1.5GHZ |
| GPU | ARM Mali T860 ,MP2 520MHz |
| Sensors | Gravity Sensor, IR Proximity Sensor, Gyro Scope, Ambient Light Sensor, Touch Sensor, Digital Compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, Gold and Blue |
| Others | Response Speed: 0.2s, Recognition angle: 360 deg, Sensor: Capacitive Touch Sensor, Memory: 5 fingerprints |