| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS V6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 132.5x 66 x 9.9 mm |
| Weight | 144g |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2016, November |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors, |
| Size | 4.5 Inches, 480 x 854 pixels 218 PPI (pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB built-in, 1GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | (Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot), |
| Bluetooth | V4.0 With A2DP, |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | 2000 mAh |
| CPU | 1.0 GHZ Quad-Core, |
| GPU | Mali T720 |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black,white |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer |