| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.0.2 (Lollipop) |
| Dimension | 143 x 70.6 x 7.7 mm (5.63 x 2.78 x 0.30 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 USA |
| 4G Network | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 17(700) USA |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2015-04-02 |
| Status | Available. Released 2015, May |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes - Emotion 3.1 UI |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4160 x 3120 pixels, autofocus, dual-LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP, 720p |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, EDR, LE |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 2200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 380 h (3G) |
| Talk time | Up to 11 h (3G) |
| Features | Chipset | HiSilicon Kirin 620 |
| CPU | Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Black, White, Gold |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - XviD/MP4/H.264/WMV player - MP3/eAAC+/WMA/WAV/Flac player - Document viewer - Photo/video editor |