| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Dimension | 152 x 76.5 x 7.5 mm (5.98 x 3.01 x 0.30 in) |
| Weight | 167 (5.89 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Dual SIM - Fingerprint sensor |
| Announced | 2015, July |
| Status | . Exp. release 2015, September |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes - Emotion UI 3.1 |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4160 x 3120 pixels, autofocus, dual-LED (dual tone) flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM 32 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable 3000 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 405 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | To be confirmed |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Black, White, Gold |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264 player - MP3/eAAC+/WAV/Flac player - Document viewer - Photo/video editor |