| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | BlackBerry 10 OS, upgradable to v10.1 |
| Dimension | 130 x 65.6 x 9 mm (5.12 x 2.58 x 0.35 in) |
| Weight | 137.5 g (4.83 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - STL100-1HSDPA 850 / 900 / 2100 - STL100-2 |
| 4G Network | LTE 800 / 900 / 1800 / 2600 - STL100-2 |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | 2013, January |
| Status | Available. Released 2013, January |
| Display | Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 768 x 1280 pixels, 4.2 inches (~355 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash, check quality |
| Features | Geo-tagging, face detection, image stabilization, HDR (via software update) |
| Video | Yes, 1080p@30fps, video stabilization, check quality |
| Front Camera | Yes, 2 MP, 720p@30fps |
| Memory | Card slot | MicroSD, up to 64 GB |
| Internal | 16 GB storage, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration, MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA 21 Mbps, HSUPA 5.76 Mbps; LTE, EV-DO Rev. A, up to 3.1 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 312 h |
| Talk time | Up to 10 h |
| Tests | Display | Contrast ratio: 1532 (nominal) / 2.051:1 (sunlight) |
| Loudspeaker | Voice 70dB / Noise 67dB / Ring 73dB |
| Audio Quality | Noise -82.8dB / Crosstalk -80.5dB |
| Camera | Photo / Video |
| Battery Life | Endurance rating 46h |
| Tests | SAR US | 1.07 W/kg (head) ? ? 1.07 W/kg (body) ? ? |
| Tests | SAR EU | 0.87 W/kg (head) ? ? 0.99 W/kg (body) ? ? |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM, BBM 6 |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| Colors | Black, White |
| Others | - SNS integration- HDMI port- BlackBerry maps- Organizer- Document viewer- Photo viewer/editor- Video editor- MP3/WMA/WAV/eAAC+/FlAC player- DivX/XviD/MP4/WMV/H.263/H.264 player- Voice memo/dial- Predictive text input |