| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v7.0 |
| Dimension | 159.5 x 73.4 x 8.1 mm (6.28 x 2.89 x 0.32 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Nano-SIM |
| Announced | 2017, March |
| Status | Available. Released 2017, April |
| Display | Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 - Force Touch display - TouchWiz UI |
| Photography | Rear Camera | 12 MP, f/1.7, 26mm, phase detection autofocus, OIS, LED flash |
| Features | 1/2.5 |
| Video | 2160p@60fps, 1080p@120fps, HDR, dual-video rec. |
| Front Camera | 8 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) - single-SIM model microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) - dual-SIM model |
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat9 450/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v5.0, A2DP, LE, aptX |
| USB | v3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 Exynos 8890 Octa |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) - US model Octa-core (4x2.3 GHz & 4x1.7 GHz) - EMEA |
| GPU | Adreno 540 - US model Mali-G71 MP20 - EMEA |
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Java | No |
| Colors | Midnight Black, Orchid Gray, Arctic Silver, Coral Blue, Maple Gold |
| Others | - Samsung DeX (desktop experience support) - Fast battery charging - Qi/PMA wireless charging (market dependent) - ANT+ support - S-Voice natural language commands and dictation - MP4/DivX/XviD/H.265 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document editor |