| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimension | 157 x 78.5 x 7.8 mm (6.18 x 3.09 x 0.31 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2017, April |
| Status | Available. Released 2017, April |
| Display | Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Photography | Rear Camera | 16 MP, f/2.0, phase detection autofocus, OIS, dual-LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 13 MP, f/1.8, phase detection autofocus |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes - 24-bit/192kHz audio - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| NFC | N/A |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Champagne Gold |
| Others | - Fast battery charging - MP3/AAC+/WAV/Flac player - MP4/H.264 player - Document viewer - Photo/video editor |