| Design | Device Type | Feature Phone |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Dimension | 156 x 74 x 9 mm (6.14 x 2.91 x 0.35 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | March, 2018 |
| Status | Coming soon |
| Display | Type | IGZO IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 89.9 cm2 (~77.8% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | Dual: 22.6 MP + 16.3 MP, phase detection autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps (dedicated video camera) |
| Front Camera | 16.3 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 400 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 3130 mAh battery |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |