| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2.1 (Jelly Bean) |
| Dimension | 140.4 x 67.5 x 6.9 mm (5.53 x 2.66 x 0.27 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - OT-6040/6040A GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - OT-6040D/6040E |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 - OT-6040/6040D HSDPA 850 / 1900 / 2100 - OT-6040A/6040E |
| SIM | Optional Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | February, 2013 |
| Status | July, 2013 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Photography | Rear Camera | 13.1 MP, 4208 x 3120 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 2.1 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8/16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 440 h (2G) / Up to 340 h (3G) |
| Talk time | Up to 11 h (2G) / Up to 7 h (3G) |
| Music play | Up to 36 h |
| Features | Chipset | Mediatek MT6589 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - MP3/eAAC+/WAV/WMA/FLAC player - MP4/H.264/WMV player - Document viewer - Photo viewer/editor |