| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Dimension | 244 x 146 x 8 mm (9.61 x 5.75 x 0.31 in) |
| Weight | 406 g (14.32 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 900 / 1800 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, May |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.6 inches (~75.0% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes, up to 10 fingers |
| Photography | Rear Camera | 5 MP |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| NFC | N/A |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable 4600 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer | |