| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimension | 144.5 x 71.9 x 8.6 mm (5.69 x 2.83 x 0.34 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Nano-SIM |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, June |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~66.3% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16 GB, 1.5 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2400 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6737 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | To be confirmed |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Graphite, Gold |
| Others | - MP3/AAC+/WAV player - MP4/H.264 player - Document viewer - Photo/video editor |