| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Dimension | 152.2 x 78.1 x 8.7 mm (5.99 x 3.07 x 0.34 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, June |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~70.2% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP, LED flash |
| Memory | Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| NFC | N/A |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 2960 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6755M |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Silver, Dark Grey |
| Others | - MP3/eAAC+ player - MP4/H.264 player - Document viewer - Photo/video editor |