| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Dimension | 132.2 x 65.1 x 10 mm (5.20 x 2.56 x 0.39 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches (~64.8% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, LED flash |
| Features | Yes |
| Video | 720p |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| NFC | N/A |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 1780 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6735M |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Silver, Anthracite |
| Others | - MP3/eAAC+ player - MP4/H.264 player - Document viewer - Photo/video editor |