| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 164 x 83.4 x 7.9 mm (6.46 x 3.28 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, January |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | To be confirmed |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - MP3/WMA/eAAC+ player - MP4/H.264 player - Document viewer - Photo/video editor |