| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Dimension | 103.8 x 56.8 x 12.6 mm (4.09 x 2.24 x 0.50 in) |
| Weight | 104 g (3.67 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 2100 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | 2011, May |
| Status | Available. Released 2011, June |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches (~41.2% screen-to-body ratio) |
| Photography | Rear Camera | 2 MP |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes |
| Front Camera | No |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 130 MB |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| NFC | N/A |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 250 h (2G) / Up to 380 h (3G) |
| Talk time | Up to 4 h (2G) / Up to 4 h 30 min (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | N/A |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | White, Black, custom graphic designs |
| Others | - Vodafone Music - MP3/WMA/eAAC+ player - MP4/H.264 player - Organizer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial/commands - Predictive text input (Swype) |