| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | iOS 8, upgradable to iOS 8.1.3 |
| Dimension | 138.1 x 67 x 6.9 mm (5.44 x 2.64 x 0.27 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - A1549 (GSM), A1549 (CDMA), A1586 CDMA 800 / 1700 / 1900 / 2100 - A1549 (CDMA), A1586 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - A1549 (GSM), A1549 (CDMA), A1586 CDMA2000 1xEV-DO - A1549 (CDMA), A1586 |
| 4G Network | LTE 700/800/850/900/1700/1800/ 1900/ 2100/2600 (1,2,3,4,5,7,8,13, 17,18,19,20,25,26,28,29) - A1549 (GSM), A1549 (CDMA) LTE 700/800/850/900/1800/1900/2100 /2600 TD-LTE 1900/2300/2500/2600 (1,2,3,4,5 ,7,8,13,17,18 ,19,20,25,26,28,29,38,39 ,40,41) |
| SIM | Nano-SIM |
| Announced | January, 2015 |
| Status | January, 2015 |
| Display | Type | LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Shatter proof glass, oleophobic coating |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash, check quality |
| Features | 1/3' sensor size, 1.5µm pixel size, geo-tagging, simultaneous HD video and image recording, touch focus, face/smile detection, HDR (photo/panorama) |
| Video | 1080p@60fps, 720p@240fps, check quality |
| Front Camera | 1.2 MP, 720p@30fps, face detection, HDR, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 16/64/128 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration, proprietary ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes (Apple Pay only) |
| USB | v2.0, reversible connector |
| Battery | Capacity | Up to 250 h (3G) |
| Stand-by | Up to 250 h (3G) |
| Talk time | Up to 14 h (3G) |
| Music play | Up to 50 h |
| Features | Chipset | Apple A8 |
| CPU | Dual-core 1.4 GHz Cyclone (ARM v8-based) |
| GPU | PowerVR GX6450 (quad-core graphics) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | iMessage, SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 (Safari) |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Space Gray, Silver, Gold |
| Others | -To subscribe to the iPhone 6 Postpay bundle please dial *6# Validity of minutes, SMS and mobile Internet is 30 days To find out your remaining minutes, SMS and mobile Internet data, dial *4545# -Usage of Facebook, Whatsapp, Twitter, Line and Dailymotion is free of charge. -iPhone 6 now available at Ufone customer service centers in Lahore, Islamabad, Rawalpindi, Karachi, Peshawar, Faisalabad, Gujranwala, Multan, Sialkot and Quetta. Available in the following memory size and color: |