| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.3 (Jelly Bean) |
| Dimension | 137 x 72 x 11 mm (5.39 x 2.83 x 0.43 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE 700 / 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600 |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | June, 2014 |
| Status | July, 2014 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 1080 x 1920 pixels, 5.0 inches (~441 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes, up to 10 fingers |
| Protection | Shatter proof glass - Triluminos display |
| Photography | Rear Camera | 20.7 MP, 5248 Ñ… 3936 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | 1/2.3' sensor size, geo-tagging, touch focus, face detection, image stabilization, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR |
| Front Camera | VGA |
| Memory | Card slot | microSD card(supports up to 128GB) |
| Internal | 16 GB |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Up to 107 kbps |
| EDGE | Up to 296 kbps |
| Speed | HSDPA, 42 Mbps; HSUPA, 5.8 Mbps; LTE, Cat4, 50 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB v2.0 (MHL 3), USB On-the-go, USB Host |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 700 h (2G) / Up to 770 h (3G) |
| Talk time | Up to 13 h (2G) / Up to 19 h (3G) |
| Music play | Up to 120 h |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801 |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black, White, Turquoise |
| Others | - ANT+ support - SNS integration - TV-out (via MHL 3 A/V link) - Active noise cancellation with dedicated mic - Xvid/MP4/H.263/H.264 player - MP3/eAAC+/WAV/Flac player - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial - Predictive text input |