| Design | Device Type | Tablet |
| OS | Android OS, v3.2 (Honeycomb), planned upgrade to v4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimension | 180 x 158 x 14 mm (opened), 180 x 79 x 28 mm (closed) |
| Weight | 372 g (13.12 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 17(700) - AT&T |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | August, 2011 |
| Status | November, 2011 |
| Display | Type | Dual TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~26.4% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2560 x 1920 pixels, autofocus |
| Features | Touch focus, geo-tagging, face/smile detection |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | VGA |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB, 2 GB included |
| Internal | 4 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | No |
| EDGE | No |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | v2.1, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 3080 mAh battery |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Features | Chipset | Nvidia Tegra 2 T20 |
| CPU | Dual-core 1 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Messaging | Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Radio | No |
| GPS | Yes |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Silver/Black |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/OGG player - Organizer - Voice memo - Predictive text input |