| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Dimension | 159.3 x 83 x 10.1 mm (6.27 x 3.27 x 0.40 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all models CDMA 800 / 1900 - XT1103 US model |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 1700 / 1900 / 2100 / 900 - XT1100 Global model |
| 4G Network | LTE 700 / 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 / 850 / 2500 - XT1100 Global model |
| SIM | Nano-SIM |
| Announced | October, 2014 |
| Status | Coming soon. |
| Display | Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 1440 x 2560 pixels, 5.96 inches (~493 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, optical image stabilization, dual-LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, photo sphere, HDR, dual recording |
| Video | 2160p@30fps, optical stabilization |
| Front Camera | 2.0 Megapixel |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 32/64 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | DC-HSDPA, 42 Mbps; HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps; LTE, Cat6, 50 Mbps UL, 300 Mbps DL |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB v2.0 (SlimPort), USB Host, USB On-the-go |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 3220 mAh battery |
| Stand-by | Up to 330 h |
| Talk time | Up to 24 h |
| Features | Chipset | Qualcomm Snapdragon 805 |
| CPU | Quad-core 2.7 GHz Krait 450 |
| GPU | Adreno 420 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Midnight Blue, Cloud White |
| Others | - Wireless charging - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264/H.263 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Organizer - Photo/video editor - Document editor - Voice memo/dial/commands - Predictive text input |