| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v2.2 (Froyo) |
| Dimension | 112 x 57 x 12.7 mm (4.41 x 2.24 x 0.5 in) |
| Weight | 109 g (3.84 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 only HSDPA 850 / 1900 |
| Announced | October, 2011 |
| Status | October, 2011 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches (~47.8% screen-to-body ratio) |
| Photography | Rear Camera | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 480p |
| Front Camera | VGA |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB, 2 GB included |
| Internal | 512 MB, 256 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 120 h (2G) / Up to 120 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h (2G) / Up to 7 h 30 min (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM7227-1 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML, Adobe Flash |
| Radio | Stereo FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black |
| Others | Active noise cancellation with dedicated mic - MP3/WAV/eAAC+ player - MP4/H.264 player - Organizer - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial - Predictive text input |