| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v2.1 (Eclair), upgradable to v2.2 (Froyo) |
| Dimension | 112 x 58 x 12.8 mm (4.41 x 2.28 x 0.50 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Mini-SIM - Optical trackpad |
| Announced | June, 2010 |
| Status | November, 2010 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches (~46.9% screen-to-body ratio) |
| Photography | Rear Camera | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels |
| Features | No |
| Video | CIF@15fps |
| Front Camera | No |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 512 MB, 256 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot (Android v2.2) |
| Bluetooth | v2.1, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1150 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h (2G) / Up to 350 h (3G) |
| Talk time | Up to 5 h (2G) / Up to 4 h 10 min (3G) |
| CPU | 528 MHz |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Yes, via Java MIDP emulator |
| Others | - MP3/WMA/eAAC+ player - MP4/H.264 player - Organizer - Photo viewer/editor - Voice memo - Predictive text input |