| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v2.2 (Froyo) |
| Dimension | 104 x 54.8 x 13.5 mm (4.09 x 2.16 x 0.53 in) |
| Weight | 102.1 g (3.60 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 / AWS |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | September, 2010 |
| Status | September, 2010 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches (~42.6% screen-to-body ratio) |
| Photography | Rear Camera | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels |
| Features | Geo-tagging |
| Video | CIF |
| Front Camera | No |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 512 MB, 256 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v2.1, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 220 h (2G) / Up to 300 h (3G) |
| Talk time | Up to 4 h (2G) / Up to 5 h (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black body / blue, red, yellow backpanels |
| Others | - MP3/WMA/eAAC+ player - MP4/H.264 player - Organizer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial/commands - Predictive text input (Swype) |