| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimension | 147.9 x 73.2 x 7.65mm |
| Weight | 145 g |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | October, 2017 |
| Status | November, 2017 |
| Display | Type | HD Display Capacitive Touchscreen, 16M Colors |
| Size | 5.2 Inches |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, Face beauty, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 8 MP, f/2.2 |
| Memory | Card slot | microSD Card, (supports upto 256GB) |
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | 3000 mAh |
| Features | Chipset | Mediatek MT6750 SoC |
| CPU | Octa-core (4x 1.5GHz Cortex-A53 & 4x 1.0GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Sensors | Accelerometer, Compass, Proximity, FingerPrint |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM Radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Various |
| Others | - MP3/WAV/eAAC+/Flac player - MP4/H.265 player - Photo/video editor - Document viewer |