| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 7.6 mm thickness |
| Weight | N/A |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | December , 2016 |
| Status | Coming soon |
| Display | Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, f/2.2, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 3020 mAh battery |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | White, Gold, Silver |
| Others | - MP3/WAV/eAAC+/Flac player - MP4/H.264 player - Document viewer - Photo/video editor |