| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Dimension | 124.1 x 62.8 x 16.5 mm (4.89 x 2.47 x 0.65 in) |
| Weight | 207.7 g (7.41 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Yes |
| Announced | March, 2016 |
| Status | June, 2016 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.2 inches (~62.4% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes - External IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors 720 x 1280 pixels, 4.2 inches |
| Photography | Rear Camera | 16 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2530 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Rose gold/Black |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer |