| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 154 x 76.8 x 8.8 mm (6.06 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | October, 2017 |
| Status | October, 2017 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.5% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | Card slot | To be confirmed |
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | Yes |
| Battery | Capacity | Removable 3100 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6595 |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz |
| GPU | PowerVR G6200 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Gold |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer |