| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Dimension | 145.1 x 70 x 6.4 mm (5.71 x 2.76 x 0.25 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 TD-SCDMA |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
| Announced | 2015, September |
| Status | Coming soon. Exp. release 2015, November |
| Display | Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 8 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB v2.0, USB Host |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 2400 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6753 |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Pearl White, Dawn White & black |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer | |