| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 154.4 x 76.6 x 9.2 mm (6.08 x 3.02 x 0.36 in) |
| Weight | N/A |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | June, 2017 |
| Status | September, 2017 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~70.5% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) - Amigo 3.2 |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, f/2.2, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 8 MP, f/2.2 |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| NFC | N/A |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 3150 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6737T |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | N/A |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Gold, Gray, White |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer |