| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Dimension | 143.5 x 71 x 9.6 mm (5.65 x 2.80 x 0.38 in) |
| Weight | N/A |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, February |
| Display | Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR |
| Video | Yes |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v2.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Talk time | Up to 18 h (3G) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Sensors | Yes |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | White, Gold, Black |
| Others | - Reverse charging - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer |