| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Dimension | 166.5 x 81.6 x 8.7 mm (6.56 x 3.21 x 0.34 in) |
| Weight | 143.00 |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| SIM | Yes, 2 Sims |
| Announced | November, 2017 |
| Status | Coming soon. Exp. release January, 2018 |
| Display | Type | 16M colors, AMOLED capacitive touchscreen |
| Size | 2160 x 1080, 6.43 inches, 10 |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Yes |
| Photography | Rear Camera | Dual: 16 M, |
| Features | Auto Focus, video call |
| Video | Yes |
| Memory | Card slot | microSD, up to 256 GB mobile with memory card |
| Internal | 32GB |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8956 Plus Snapdragon 66 |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Yes |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging (IM), Push Mail |
| Browser | HTML5, |
| Radio | Yes |
| GPS | Yes |
| Java | No |
| Colors | Black |