| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 144 x 72 x 10.5 mm (5.67 x 2.83 x 0.41 in) |
| Weight | 180.3 g (3.53 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2014, November |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama |
| Video | 720p |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v2.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0, USB Host |
| Battery | Capacity | Li-Ion 4200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 555 h |
| Talk time | Up to 31 h 30 min (2G) / Up to 24 h (3G) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer - Voice memo/dial | |