| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 157.3 x 77.6 x 7.9 mm (6.19 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 104.6 g (w/o battery) (3.70 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| SIM | Dual SIM (Dual stand-by) |
| Announced | 2014 |
| Status | Available. Released 2014 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes Protection Dragon Trail Glass |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes - DTS sound |
| Connectivity | GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | v2.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 288 h |
| Talk time | Up to 15 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6591 |
| CPU | Hexa-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio; recording |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer |