| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 139.8 x 67.4 x 5.2 mm (5.50 x 2.65 x 0.20 in) |
| Weight | 97.7 g (3.42 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, November |
| Display | Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.8 inches (~67.4% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes - Amigo OS 2.0 |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash, |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 16 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | microUSB v2.0, USB Host |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 2050 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6592 |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White, Pink, Mint Green |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer |