| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Dimension | 155 x 76.4 x 7.5 mm (6.10 x 3.01 x 0.30 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 3(1800), 40(2300) |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | November, 2015 |
| Status | November, 2015 |
| Display | Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.4% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, f/2.0, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Battery | Capacity | Removable Li-Ion 3150 mAh battery |
| Stand-by | Up to 315 h (2G) / Up to 252 h (3G) |
| Talk time | Up to 21 h (2G) / Up to 9 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6753 |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | White, Gold, Dark Blue |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer |