| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 134.5 x 67.7 x 8.1 mm (5.30 x 2.67 x 0.32 in) |
| Weight | 103.5 g (3.63 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2014, Q1 |
| Status | Available. Released 2014, Q1 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama |
| Video | Yes |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB |
| Battery | Capacity | Li-Po 1800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 324 h (2G) / Up to 324 h (3G) |
| Talk time | Up to 14 h 30 min (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6582V/X |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | White, Blue |
| Others | -- MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer - Voice memo/dial |