| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 122 x 64.4 x 12 mm (4.80 x 2.54 x 0.47 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - 4032D, 4032E GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - 4032X, 4032A |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Optional Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Announced | September, 2013 |
| Status | March, 2014 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 4.0 inches (~58.0% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes, up to 2 fingers |
| Photography | Rear Camera | 5 MP (4033A, 4033E) / 3.15 MP (4033X, 4033D) |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection |
| Video | 480p@30fps |
| Front Camera | VGA (4033A, 4033E only) |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 510 h (2G) / Up to 410 h (3G) |
| Talk time | Up to 13 h 30 min (2G) / Up to 9 h 30 min (3G) |
| Music play | Up to 28 h |
| Features | Chipset | Mediatek MT6572 |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Bluish Black, Pure White |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic (4033X, 4033D only) - MP3/AAC+/WAV player - MP4/H.264 player - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo |