| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 151 x 77 x 8 mm |
| Weight | N/A |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | October, 2016 |
| Status | October, 2016 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors, |
| Size | 5.5 inches, 720 x 1280 pixels (~401 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, face/smile detection, HDR, panorama, |
| Video | Video (720p@30fps), |
| Front Camera | 5 MP, LED flash |
| Memory | Card slot | MicroSD Card (support up to 32GB) |
| Internal | 16GB built-in, 1.5GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | (Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot) |
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | 2500 mAh |
| Stand-by | up to 525 hrs |
| Talk time | up to 18 hrs |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 |
| CPU | 1.1 GHz Quad-Core Cortex-A7, |
| GPU | Adreno 304 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass (optional) |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Various |
| Others | GPS + A-GPS support & GLONASS, Single SIM + Micro-SIM) or Dual SIM + Micro-SIM, dual stand-by), Photo/video editor, Document viewer, Google Search, Maps, Gmail, Document viewer, Speakerphone |