| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat)/ Planned upgrade to v5.0 (Lollipop) - EMEA model |
| Dimension | 121.3 x 64.2 x 11.6 mm (4.78 x 2.53 x 0.46 in) |
| Weight | |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (optional) |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 - EMEA |
| 4G Network | HSDPA 850 / 1900 - LATAM HSDPA 850 / 1900 / 2100 - LATAM HSDPA 850 / 900 / 2100 - LATAM |
| SIM | Optional Dual, SIM Mini Sim (3G model), Micro SIM (4G model) |
| Announced | January, 2015 |
| Status | Coming soon. |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches (~58.5% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes, up to 2 fingers |
| Photography | Rear Camera | 2 MP / 5 MP, LED flash |
| Features | Geo-tagging, panorana. HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | VGA Camera |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1400 mAh battery (EMEA) |
| Stand-by | Up to 466 h (2G) / Up to 350 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h 20 min (2G) / Up to 7 h 40 min (3G) , Li-Ion 1650 mAh battery (4G model |
| Features | Chipset | Mediatek MT6572M (3G model), Qualcomm MSM8909 (4G model) |
| CPU | Dual-core 1 GHz Cortex-A7 (3G model), Quad-core 1.1 GHz (4G model) |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Various |
| Others | - MP3/AAC+/WAV player - MP4/H.264 player - Document viewer - Photo editor |