| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2.1 (Jelly Bean), upgradable to v4.4.4 (KitKat) |
| Dimension | 140.4 x 69.1 x 7.9 mm (5.53 x 2.72 x 0.31 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | January, 2014 |
| Status | January, 2014 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes, up to 5 fingers |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| Photography | Rear Camera | 13.1 MP, 4208 x 3120 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 2 MP, 1080p@30fps |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 16 GB/ 32 GB (optional), 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 320 h (2G) / Up to 240 h (3G) |
| Talk time | Up to 20 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Music play | Up to 36 h |
| Features | Chipset | Mediatek MT6592 |
| CPU | Octa-core 2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP3/eAAC+/WAV/FLAC player - Xvid/MP4/H.264/H.265 player - Document viewer - Photo/video editor - Voice memo/dial |