| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 127.1 x 62 x 7.9 mm (5.00 x 2.44 x 0.31 in) |
| Weight | 96 g (3.39 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - 6012A/6012E HSDPA 900 / 2100 - 6012D/6012X HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - 6012W |
| Announced | August, 2013 |
| Status | December, 2013 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes, up to 5 fingers |
| Protection | Oleophobic coating |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 Ñ… 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | Yes |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM (Singlel SIM)/ 8 GB, 512 MB RAM (Dual SIM) |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 540 h (2G) / Up to 450 h (3G) |
| Talk time | Up to 20 h (2G) / Up to 9 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6572 |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Cranberry Pink, Silver, Slate |
| Others | - MP3/AAC+/WAV player - MP4/H.264 player - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo |