| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v6.0.1 (Marshmallow) |
| Dimension | 164 x 79 x 8.4 mm (6.46 x 3.11 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - F3211, F3215, F3212, F3216 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - F3213 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - F3211, F3212 LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 17(700), 28(700) - F3213 LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | May, 2016 |
| Status | August, 2016 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches (~76.6% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes, up to 4 fingers |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Photography | Rear Camera | 21.5 MP, phase detection autofocus, LED flash |
| Features | 1/2.4 |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Front Camera | 16 MP, 1/2.6 |
| Memory | Card slot | microSD, up to 200 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Up to 85.6 kbps |
| EDGE | Up to 236.8 kbps |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, LE, aptX |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB v2.0, USB Host |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 2700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 558 h (2G) / Up to 708 h (3G) |
| Talk time | Up to 13 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Music play | Up to 65 h |
| Features | Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Java | No |
| Colors | White, Graphite Black, Lime Gold, Rose Gold |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - DivX/MP4/H.264 player - MP3/eAAC+/WAV/Flac player - Document viewer - Photo/video editor |