| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 133.6 x 67 x 10 mm (5.26 x 2.64 x 0.39 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1800 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | 2012, December |
| Status | Available. Released 2013, November |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches (~56.9% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 1 MP |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 32 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 282 h (2G) / Up to 327 h (3G) |
| Talk time | Up to 22 h (2G) / Up to 15 h (3G) |
| Music play | Up to 48 h |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8960T Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Dual-core 1.7 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo editor - Document viewer | |