| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Dimension | 122.5 x 64.4 x 9.9 mm (4.82 x 2.54 x 0.39 in) |
| Weight | 109 g (3.84 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - BM4MI043 / HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 & SIM 2 - B4MI047 |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released Exp. release 2014, October |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches (~57.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 350 h (2G) / Up to 300 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h (2G) / Up to 4 h 30 min (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8212 Snapdragon 200 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | White, Black, Red, Gun Metal, Blue, Yellow, Champing Gold |
| Others | - OneDrive (15 GB cloud storage) - MP4/WMV/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Image/video editor - Document editor |