| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 136.5 x 66 x 8.8 mm (5.37 x 2.60 x 0.35 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 - AM45EL133 |
| 4G Network | LTE band 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2016, December |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches (~61.9% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, LED flash |
| Features | Geo-tagging, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6737M |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer |