| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 144.2 x 73.2 x 9.3 mm (5.68 x 2.88 x 0.37 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 1900 / 900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 - AC5QL133 / HSDPA 900 / 2100 - AC5QL137 |
| 4G Network | LTE 700 / 1700 / 2600 - AC5QL133 / LTE 800 / 1800 / 2600 - AC5QL137 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, December |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~65.3% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Connectivity | GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Removable Li-Ion 2020 mAh battery |
| Stand-by | Up to 480 h (2G) / Up to 350 h (3G) |
| Talk time | Up to 16 h (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6582M |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White, Red |
| Others | - DivX/XviD/MP4/WMV/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Image/video editor - Document editor |