| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Dimension | 127 x 64.5 x 10.5 mm (5.0 x 2.54 x 0.41 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 - AM4E2L137 HSDPA 850 / 1900 - AM4E2L133 |
| 4G Network | LTE 700 / 1700 / 2600 - AM4E2L133 LTE 800 / 1800 / 2600 - AM4E2L137 |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, September |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches (~55.6% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face and smile detection, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Removable Li-Ion 1600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 266 h (3G) |
| Talk time | Up to 10 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6735M |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - DivX/XviD/MP4/WMV/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Image/video editor - Document editor |