| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Dimension | 135.8 x 67.2 x 7.2 mm (5.35 x 2.65 x 0.28 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - SIM 1 & SIM 2 |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, May |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Removable Li-Ion 1780 mAh battery |
| Stand-by | Up to 480 h (2G) / Up to 350 h (3G) |
| Talk time | Up to 16 h (2G) / Up to 7 h 30 min (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8212 Snapdragon 200 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Blue, Red, White |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/eAAC+/WAV/FLAC player - Document viewer - Photo/video editor |